مقالات فرش

تفاوت شانه های فرش‌های ماشینی

تصوير تفاوت شانه هاي فرش ماشيني

به فرش اتاق خود نگاه کنید. آیا تا به حال به بافت پیچیده‌ی این اثر هنری دقت کرده‌اید؟

با پیشرفت تکنولوژی، فرش‌های ماشینی با طرح‌ها و جنس‌های مختلف وارد بازار شده‌اند. در فرش‌های ماشینی “شانه” ویژگی بسیار مهمی است که در تعیین کیفیت فرش نقش کلیدی دارد. شما ممکن است براساس فضای اتاق و یا علاقه ‌ی شخصی خود نوع خاصی از فرش‌ با تعداد شانه‌های مخصوصی را انتخاب کنید.

در این مقاله، ما ابتدا به معرفی شانه در فرش‌های ماشینی پرداخته و سپس درمورد تعداد شانه‌های مختلف اطلاعات لازم را به شما می‌دهیم تا متوجه شوید که تفاوت شانه‌ چه تغییری در کیفیت و ویژگی فرش به وجود می‌آورد.

 

شانه چیست؟

به تعداد گره‌های موجود در هر متر مربع از عرض فرش، شانه می‌گویند. شانه خصوصیت بسیار مهمی در تعیین کیفیت و ارزش فرش‌های ماشینی است. به این صورت که هرچه تعداد شانه‌ی فرش بیشتر باشد، آن فرش محکم‌‌تر، کلفت‌‌تر و فشرده‌تر است

تعداد شانه معمولا از 350 تا 1500 متغیر است و فرش‌هایی که تعداد شانه‌ی بالاتری دارند شباهت بیشتری به فرش‌های دست‌بافت دارند. به همین دلیل است که این نوع فرش‌ها علی‌رغم قیمت بالا، همواره مشتریان بسیار زیادی را به خود جذب می‌کنند.

اگر تا به حال فرش ماشینی خریداری کرده باشید، حتما با فرش‌های 700، 1200 و 1500 شانه آشنا هستید. فرش‌های 350 شانه و 500 شانه مشتریان نسبتا کمتری دارند و کارخانه‌های کمتری این نوع فرش‌ها را تولید می‌کنند؛ بنابراین ما در اینجا به آن‌ها نمی‌پردازیم. ادامه‌ی مطلب شامل شرح کاملی از تفاوت تعداد شانه‌های مختلف در فرش‌های ماشینی است.

 

فرش 700 شانه

در فرش‌های 700 شانه، در هر مترمربع از عرض، 700 گره وجود دارد. این نوع فرش‌ها از فرش‌های تعداد شانه‌ی بالاتر کلفت‌ترند، چراکه کارخانه‌ها آن‌ها را با نخ‌های‌ کلفت‌تر می‌بافند. ظرافت نقش در این فرش‌ها کمتر است اما لطافت و نرمی آن‌ها مثال زدنی است.

فرش‌های 700 شانه از کیفیت متوسطی برخوردارند و قیمت مناسبی دارند. اگر قصد دارید که برای خریداری فرش هزینه‌ی کمتری کنید فرش‌های 700 شانه گزینه‌ی ایده‌آلی برای شما هستند. در مکان‌هایی مثل آشپزخانه و اتاق خواب، از آنجایی که فرش در معرض آلودگی و لکه گیری است شاید استفاده از فرش 700 شانه مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر باشد.

 

فرش 1200 شانه

اگر به دنبال فرشی ماندگار و بسیار محکم هستید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما می‌تواند یک فرش 1200 شانه‌ی نفیس باشد. در هر متر مربع از عرض این نوع فرش‌ها،1200 گره وجود دارد و از آنجایی که نخ‌ها بسیار فشرده و نزدیک به هم بافته شده‌اند، فرش بسیار سفت‌ و محکم بوده و از دوام و ماندگاری عالی برخوردار است.

همانطور که قبل از این گفته شد، هرچه رقم شانه‌ی یک فرش بالاتر باشد، فرش ضخامت کمتری دارد. بنابراین برعکس فرش‌های 700 شانه، فرش‌های 1200 شانه نازکترند و بسیار ریزنقش هستند. نقشه‌ و الگوی فرش 1200 شانه نمای فوق‌العاده‌ زیبایی دارد و نقش‌ها در این نوع فرش جزئیات عالی را نشان می‌دهند. فرش‌های 1200 شانه کیفیت بسیار خوبی دارند و ارزش آن‌ها به مراتب بالاست. به همین دلیل است که قیمت فرش‌های 1200 شانه در مقایسه با 700 شانه بسیار بیشتر است.

 

فرش 1500 شانه

اگر ظرافت زیبایی خیره کننده‌ی فرش 1500 شانه را از نزدیک ببینید، بدون شک آن را وارد لیست خرید خود خواهید کرد. پیش از تولید فرش‌های 1500 شانه، فرش‌های 1200 شانه بهترین محصولات شرکت‌های تولیدکننده‌ی فرش‌های ماشینی بودند. اما با ورود فرش‌های 1500 شانه به بازار، آن‌ها به زودی راه خود را به تک تک خانه‌ها باز کردند.

فرش 1500 شانه در هر متر از عرض خود 1500 گره دارد. در مقایسه با فرش‌های 700 و 1200 شانه، ضخامت در این نوع فرش کمتر است. این موضوع به این خاطر است که پودها (نخ های افقی فرش) در فرش‌های 1500 شانه با تعداد زیادی گره و فشردگی زیاد به همدیگر پیوند خورده‌اند.

فرش‌های 1500 شانه تصویر فوق‌العاده‌ زیبایی از رنگ‌ها و نقش‌ها به نمایش می‌گذارند. نخ‌های به کار رفته در این نوع فرش‌‌ها بسیار نازک هستند، اما چون فشردگی بافت آن‌ها بسیار زیاد است فرش از استحکام و ماندگاری عالی برخوردار است. همین ویژگی‌ها فرش 1500 شانه را بسیار خاص و ارزشمند کرده و درنتیجه شما باید هزینه‌ی بیشتری برای خرید این فرش بپردازید. فرش 1500 شانه معمولا در پذیرایی خانه‌ها و مکان‌های لوکس به کار می‌رود.

 

تصمیم خود را بگیرید!

همانطور که می‌دانید فرش‌های ماشینی در انواع و طرح‌های فوق‌العاده زیادی تولید و عرضه می‌شوند و تصمیم گیری میان آن‌ها کار آسانی نیست. تعداد شانه‌ی یک فرش ملاک مهمی در انتخاب فرش مناسب نیاز شماست. فرش‌های ماشینی معمولا در انواع 700، 1200 و 1500 شانه عرضه می‌شوند و از نظر کیفیت و ارزشمندی متفاوتند. اگر به دنبال فرش‌هایی با هزینه‌ی کمتر هستید بهتر است سراغ مجموعه‌ی فرش‌های 700 شانه بروید. اما اگر به دنبال کیفیت و ماندگاری بیشتر هستید، فرش‌های 1200 شانه و 1500 شانه پیشنهاد ما به شما هستند. پیش از خرید نیاز خود را بشناسید!