مقالات فرش

3 نکته برای تشخیص فرش اصل از غیر اصل

تشخیض فرش اصل از غیر اصل

در این مطلب میخواهیم در مورد تشخیص فرش اصل از غیر اصل نکاتی را خدمتتان ارائه دهیم که می تواند به شما کمک کند تا با اطلاعات خودتان بتوانید یک فرش خوب، اصل و با کیفیت بخرید! پس با ما همراه باشید…

در دنیای امروز تنوع هر محصولی تقریبا بالا است و با برندهای مختلف، انواع و اقسام محصولات وارد بازار می شوند. اما همانطور که خودتان هم می دانید در بازار هم کالای تقلبی و غیر اصل وجود دارد که غالبا از کیفیت پایینی برخوردار است و هم محصولات اصل دیده می شوند. شما باید بتوانید با کمی اطلاعات تشخیص بدهید که کدام محصول اصل و کدام غیر اصل و تقلبی است. تشخیص فرش اصل از غیر اصل هم خیلی برای شما باید مهم باشد، چرا که قیمت فرش ها بالا هستند و اشتباه در این موضوع می تواند هزینه هنگفتی از جیب شما خارج کند و در نهایت یک محصول بی کیفیت دریافت نمایید.

اما نیازی نیست که نگران باشید، ما به شما یک سری اطلاعات ارائه خواهیم داد تا با استناد به این نکات و این اطلاعات بتوانید به تشخیص فرش اصل از غیر اصل در هر فروشگاه حضوری یا مجازی بپردازید.

مهم ترین روش ها برای تشخیص فرش اصل از غیر اصل

شاید در مطالبی که در سراسر اینترنت خوانده اید، مطالب جسته و گریخته ای برای پیدا کردن روش های تشخیص فرش اصل از غیر اصل بیان شده باشد، اما حقیقت این است که در برخی از این مطالب، نکات غیر ضروری گفته شده است که نمی توان زیاد روی آنها حساب ویژه باز کرد.

اما در این مطلب سعی کردیم نکاتی که به دردتان بخورد و واقعا به شما کمک کند را بیان کنیم و امیدواریم لذت ببرید.

بحث اصلی را با یک سوال شروع می کنیم، اینکه چگونه بفهمیم یک فرش اصل است یا خیر؟

خب در جواب این سوال باید گفت عوامل مختلفی باید بررسی شوند، از جمله بافت، ظاهر، مواد اولیه و غیره تا متوجه شویم که فرش اصل است یا خیر؟

  • تشخیص فرش اصل از روی ظاهر-h3

فرش اصل را می توان از روی ظاهر آن شناسایی کرد. یک فرش ماشینی اصل باید بی عیب و ایراد باشد، چه روی فرش و چه پشت آن نباید اثری از پارگی یا تکرار نقشه روی فرش دیده شود. رنگ رفتگی و یا وجود لکه های رنگی در پشت و روی فرش قابل قبول نیست. نخ کش شدن فرش ها ایراد به شمار می رود و در فرش های اصل همچین چیزی مشاهده نمی شود. یکنواخت نبودن رنگ های مشابه این احتمال را افزایش می دهد که فرش احتمالا تقلبی باشد.

اگر خرید اینترنتی فرش را انتخاب کرده اید، حتما در هنگام دریافت فرش از پست یا شرکت های باربری، حتما قبل از دریافت آن را بر اساس نکاتی که گفتیم چک کنید تا مشکلی وجود نداشته باشد. در صورت مشاهده هر گونه مشکل، می توانید آن را برای فروشگاه برگردانید.

اگر هم حضوری فرش می خرید، بهتر است که خریدتان به گونه ای باشد که قبل از تحویل بتوانید فرش (ها) را بررسی نمایید و بعد از بررسی کامل و ریز بینانه آن را تحویل بگیرید.

  • تشخیص فرش اصل از روی شانه و تراکمh3-

معروف ترین فرش های ماشینی کلاسیک موجود در بازار که با مشخصه تعداد شانه و تراکم معروف هستند، عبارتند از :

  • فرش 700 شانه تراکم 2550
  • فرش 1000 شانه تراکم 3000
  • فرش 1200 شانه تراکم 3600
  • فرش 1500 شانه تراکم 4500

دقت داشته باشید که هر فرش با هر تعداد شانه ای که میخرید، تراکم آن باید با این لیست مطابقت داشته باشد. در غیر اینصورت ممکن است فرشی که تحویل می گیرید، تقلبی باشد و با استفاده از دستگاه های بافنده قدیمی بافته شده باشد.

البته دو نوع فرش هم وجود دارند که کمتر در بازار دیده می شوند، مثل فرش 700 شانه تراکم 2100 و فرش 700 شانه تراکم 3000 که معمولا فرش های تقلبی نیستند و با استفاده از دستگاه های جدید بافته می شوند. اما توصیه می کنیم فرش های رایج با تراکم مشخص (که در لیست اشاره شد) را تهیه کنید تا در این زمینه خیالتان راحت باشد.

حال اگر خودتان میخواهید از صداقت شناسنامه فرش در بیان تعداد شانه و تراکم مطمئن شوید، می توانید تعداد گره های یک متر از عرض و طول فرش را بررسی کنید. تعداد شانه که به تراکم عرضی معروف است در واقع به تعداد گره های یک متر از عرض فرش گفته می شود و برای تراکم که به تراکم طولی معروف است، تعداد گره های یک متر از طول را محاسبه می کنند. البته به تناسب می توانید در 10 سانتی متر محاسبه کنید و تعداد شانه را نیز تقسیم بر ده کنید، اگر با تعداد گره هایی که شمردید مطابقت داشت، پس تعداد شانه  تراکم نوشته شده روی شناسنامه فرش واقعی است و از راه می توانید به تشخیص تعداد شانه و تراکم بپردازید.

  • تشخیص فرش اصل از مواد اولیه

مواد اولیه به کار رفته در بافت فرش گسترده هستند ولی در ادامه بهترین آنها را برای شما نام می بریم:

  • نخ خاب فرش: نخ خاب بیش از 70 درصد از حجم آن را تشکیل می دهد و بنابراین مهمترین نخ فرش است. این نخ قطعا باید با استفاده از باکیفیت ترین الیاف بافته شود تا در نهایت یک فرش اصل و باکیفیت داشته باشیم. بهترین نخ موجود برای نخ خاب فرش، انواع الیاف اکریلیک است. الیاف اکریلیک در انواع هیت ست، ترک ( دوبار هیت ست) و لایت موجود است. برای تشخیص نخ اکریلیک می تواند روی سطح فرش دست بکشید و نخ های آن را مشاهده کنید، نخ های اکریلیک دانه دانه دیده می شوند و سر آن یک حالت دانه گرد دارد.
  • نخ تار فرش: نخ تار هم اهمیت بالایی را در بافت فرش ایفا می کند. بهترین الیاف برای نخ تار، الیاف پلی استر است که به الیاف ابریشم مصنوعی هم معروف است.
  • نخ پود فرش: نخ پود فرش را معمولا با استفاده از الیاف طبیعی می بافند. پود فرش می تواند با الیاف پنبه یا جوت بافته شود، اما پنبه بهتر و باکیفیت تر است.

 

با اشاره به موارد بالا می توان گفت که یک روش تشخیص فرش اصل از غیر اصل این است که فرش با الیاف اکریلیک، پنبه و پلی استر بافته شده باشد.

جمع بندی و کلام آخر

هر خریدی که با استفاده از اطلاعات انجام شود، قطعا پشیمانی به همراه نخواهد داشت. پس می توان با اطلاعات کامل به خرید فرش رفت و از آن سربلند بیرون آمد. قطعا خواندن این مطلب وقتی از شما نمی گیرد، اما قطعا می تواند کمک زیادی به شما در تشخیص فرش اصل داشته باشد.